ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy w Iławie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholuDrukuj informacjęSprawa: Zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu

Szczegóły informacji

Zezwolenie na detaliczną sprzedaż alkoholu

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Społeczno-Organizacyjny

Ogłoszono dnia: 2024-04-26 08:51:42

Termin załatwienia

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Osoba kontaktowa

Iwona Kalkowska

Miejsce załatwienia

Urząd Gminy w Iławie, ul. Gen. Wł. Andersa 2A, pok. nr 214

Telefon kontaktowy

89 6490821

Adres e-mail

sLzatpol2UvG6NUg8wTTSvxPvBgVvnCMAApIDBZH23Y20A/U/SuAnwPM2DHJxiU4uA/e7HnDsfpTTwHbjZZ7/mnMNty7XgwwEttJV3MGE4Rg91CwvL9IbUjZ3Wlo/sFvOEpeEzpfrLjBOJnv/69dfRmcCfedTjMf2/Fn158IeCmlPGkpqqG/RhRPY8iNiOPi

Sposób załatwienia

Szczegółowe informacje o sposobie załatwienia sprawy dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologi pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/280
 
Co zrobić krok po kroku
  1. Złóż wniosek o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych
Wniosek możesz złożyć na piśmie albo przez interent. Wniosek złożony przez internet musi być podpisany podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym. Zaznacz we wniosku, jakie napoje alkoholowe zamierzasz sprzedawać.  Ważne! W jednym wniosku możesz wystąpić o wszystkie trzy zezwolenia.
  1. Urząd gminy sprawdzi twój wniosek
Jeśli urząd stwierdzi, że wniosek jest niekompletny, wezwie cię do uzupełnienia dokumentów. Będziesz mieć na to 7 dni od dnia, w którym dostaniesz wezwanie. Jeżeli nie uzupełnisz w wyznaczonym terminie brakujących dokumentów, dostaniesz zawiadomienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania lub postanowienie o zwrocie wniosku.
  1. Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych wyda opinię o lokalizacji punktu sprzedaży
Na stronach urzędów gmin znajdziesz uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. W uchwale sprawdzisz między innymi w jakiej odległości od kościoła lub szkoły można sprzedawać alkohol. Dodatkowo rada gminy ustala maksymalną liczbę zezwoleń jaka może być wydana na danym terenie. Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, działająca w urzędzie gminy, oceni czy lokalizacja twojego punktu sprzedaży spełnia te warunki i wyda opinię – pozytywną albo negatywną.
  1. Zapłać za zezwolenie
Jeśli nie opłacisz zezwolenia, mimo otrzymania wezwania do zapłaty, urząd wyda postanowienie o zwrocie wniosku.
  1. Dostaniesz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych
Jeżeli twój wniosek jest poprawny i należycie opłacony, a lokalizacja punktu sprzedaży jest odpowiednia, urząd wyda ci zezwolenie. Jeżeli do urzędu wpłynęło więcej wniosków niż wynosi limit ustalony przez radę gminy, to o przyznaniu zezwolenia będzie decydować:
  • większa odległość planowanego punktu sprzedaży od najbliższego działającego już punktu (odległość ta liczona jest najkrótszą drogą dojścia drogami publicznymi)
  • mniejsza liczba punktów sprzedaży, które prowadzi już wnioskodawca
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na:
  • minimum 2 lata – w placówkach handlu detalicznego (sklep, stacja benzynowa)
  • minimum 4 lata – w placówkach gastronomicznych (restauracja, pub)
Jeśli twój wniosek jest poprawny pod względem formalnym, ale niepoprawny pod względem merytorycznym, to urząd wyda ci decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia.
 

Miejsce odbioru

Urząd Gminy w Iławie ul. Gen. Wł. Andersa 2a 14-200 Iława

Wymagane Dokumenty

Dokumenty dostępne sa na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologi pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/280

Opłaty

Jaka jest opłata za zezwolenie
 
Wysokość opłat zależy od rodzaju sprzedawanego alkoholu:
  • napoje alkoholowe do 4,5% alkoholu oraz piwo i napoje od 4,5% do 18% alkoholu (bez piwa):
    • 525 zł – przedsiębiorcy rozpoczynający sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie sprzedaży (pierwsze zezwolenie) oraz przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży mniejszą niż 37 500 zł
    • 1,4% wartości sprzedaży w poprzednim roku – przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży wyższą niż 37 500 zł
  • napoje alkoholowe powyżej 18% alkoholu:
    • 2100 zł – przedsiębiorcy rozpoczynający sprzedaż napojów alkoholowych w danym punkcie sprzedaży (pierwsze zezwolenie) oraz przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży mniejszą niż 77 000 zł
    • 2,7% wartości sprzedaży w poprzednim roku – przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali wartość sprzedaży wyższą niż 77 000 zł
Pamiętaj! Jeśli sprzedawałeś lub sprzedawałaś już napoje alkoholowe, to wartość sprzedaży za ubiegły rok oblicz w kwotach brutto (czyli z podatkiem VAT i akcyzą), oddzielnie dla każdego rodzaju alkoholu.
Jaka jest opłata za zezwolenie składane w trakcie roku
Jeśli starasz się o zezwolenie w trakcie roku, to opłatę za zezwolenie oblicz proporcjonalnie do okresu ważności zezwolenia.
  • Dla zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 18% alkoholu opłatę wylicz w następujący sposób: 525 zł ÷ liczba dni w roku × liczba dni do końca roku kalendarzowego.
  • Dla zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu opłatę wylicz w następujący sposób: 2100 zł ÷ liczba dni w roku × liczba dni do końca roku kalendarzowego.
Jeżeli występujesz o kolejne zezwolenie, opłata jest naliczana na podstawie wartości sprzedaży za poprzedni rok, a jeżeli występujesz o kolejne zezwolenie w trakcie roku, to opłata jest naliczana proporcjonalnie do okresu ważności zezwolenia.
Jeżeli twoje zezwolenie wygasa w trakcie roku w związku z upływem terminu na jaki zostało wydane, opłata za korzystanie z zezwolenia w tym roku będzie proporcjonalna do okresu sprzedaży.
 
Kiedy zapłacić
Jeśli rozpoczynasz sprzedaż napojów alkoholowych, to opłatę za zezwolenie przypadającą na dany rok wpłać przed udzieleniem zezwolenia.
Jeśli sprzedawałeś już napoje alkoholowe, to wyliczoną opłatę wpłać w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach, w terminach: do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo, w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.
 
Gdzie zapłacić
Opłatę za zezwolenie wpłać na konto urzędu miasta lub gminy, do którego składasz wniosek. Numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy.
 
« powrót do poprzedniej strony